Mi a kamatperiódus?
A kamatperiódus fogalma szerint, az ügyleti kamat, például hitelkamat módosításának gyakoriságát mutatja. Kamatperióduson belül a kamat fix, mértéke megváltoztatására csak a kamatperiódus fordulónapján van lehetőség.
A kamatperiódus hosszáról az ügyfél dönt a hitel felvétel legelején, még az igénylőlapon, bár nem minden bank ajánl fel ilyen kamatperiódus döntési lehetőséget, leggyakrabban 1-2 alternatívából választhat az adós.
A kamatperiódus fogalma az ügyleti kamat módosításának gyakoriságát mutatja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a választott kamatperiódus 1 év (ami a hitelszerződésben meghatározott napon, de gyakran a hitel folyósítás napján indul) akkor az első évben a kamat mértéke nem változik. A következő kamatperiódus azonban már lehet, hogy más kamatot tartogat számunkra. Erről a bankok kötelesek tájékoztatni az ügyfelet (csak akkor, ha a következő kamatperiódus kamat változik) a hirdetményeikben.
A kamatperiódus fix kamata forint hitel esetén fix forint törlesztőt eredményez, devizahitel esetén fix deviza törlesztőt, ami azonban az árfolyam függvényében forintban változó.
Napjainkban a jellemző kamatperiódus hossz 3, 6 hónap, illetve 1, 3, 5 év.
Ha Ön szerint a hitel felvételekor a kamat magas, de Ön szerint csökkenés várható (mert a világgazdasági környezet ezt jósolja), akkor rövid kamatperiódus a javasolt. Azért ez a kamatperiódus hossz indokolt, hogy minél hamarabb Önre is érvényesüljön a kedvező változás.
Ha épp fordított a helyzet, tehát kedvezőnek ítéli az aktuális kamatot, de arra számít, hogy ez hamarosan megváltozik, akkor a hosszú kamatperiódus ajánlott, hogy Ön minél tovább élvezhesse a kedvező kamat előnyeit.
Fontos azonban, hogy a legtöbb bank a futamidő alatt nem engedi a kamatperiódus megváltoztatását.