A bank fogalma egyszerűen magyarázható a fenti mondattal, a valóságban azért ezt is lehet bonyolítani.
A bankok működését Magyarországon törvény szabályozza 1997. január 1-től. (Hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról). Ez a jogszabály az EU irányelveinek, normáinak megfelel.
A fenti jogszabály szerint kizárólag a bank kaphat engedélyt a pénzügyi szolgáltatások teljes körének nyújtására. Fontos, hogy a bank legalább 2 milliárd forint jegyzett tőkéjű részvénytársaságként működhet.
A bankok legismertebb pénzügyi szolgáltatásai nem merülnek ki az átlagember által ismert szolgáltatásokkal, mint például a bankszámla vezetés, pénzforgalom bonyolítása, hitel nyújtása, betét gyűjtése, hanem számos más, kevésbé ismert tevékenységet is végez. Ilyen bank által végzett tevékenység a pénzügyi lízing, a faktorálás, a pénzforgalom bonyolítása, de a bankok feladata a letéti szolgáltatás, hitelreferencia szolgáltatás, vagy épp a pénzváltás is.
A bankok üzemeltetik az elektronikus átutalási rendszereket is.
Egészen az ókorig kell visszamenni, ha a bank őseit meg akarjuk találni, hiszen a magánemberek gabonájának az őrzése már i.e. 3000-től, mint üzleti vállalkozás létezett, de a kereskedés sem működhetett volna pénzváltók nélkül.
A bankok történetében kiemelkedően fontos esemény az Angol Bank (Bank of England) megalapítása. Azelőtt a kereskedők felesleges pénzüket az aranyműveseknél helyezhették el. Ők lettek később bankárok, akik az elhelyezett értékekért elismervényt adtak. A bank által kiadott elismervénnyel még fizethettek is, mert rájöttek, hogy az ügyfelek nem egy időben kérik vissza betéteiket, így azok terhére saját magukra szóló követelést bocsátottak ki.
A mai bankok alapjául is tulajdonképpen ez az elv szolgál, hiszen a bank alapesetben nem a saját pénzét adja a hitelfelvevőnek, hanem a betétesek pénzét. A hitelfelvétel esetén kamatot szed az adóstól, a betét elhelyezőknek pedig kamatot fizet. Mivel ez utóbbi kisebb, így a nyereség a bank haszna lesz.