Kalkuláljon és kérje ajánlatunkat! Munkatársunk hamarosan visszahívja!

A hitel célja*
Összeg* (Ft)
Futamidő* (év)


Keresendő:

Közokirat

A közokirat fogalma

Mi a közokirat?

A közokirat, vagy közjegyzői okirat olyan dokumentum, amelyet a közjegyző a vonatkozó törvényben meghatározott formai előírások betartásával készít és így az közokiratnak minősül.

A közokirat fogalma fontos kérdés, de talán még fontosabb, hogy miért van erre szükség.

A hitel folyósításakor folyósítási feltétel (különösen jelzáloghitel esetén jellemző) a közokirat elkészítése, ami tulajdonképpen a banki kölcsön és jelzálog szerződések közjegyzői okiratba foglalását jelenti.

A közokirat készíttetésével a bank védi magát arra az esetre, ha az adós nem fizetné vissza a felvett hitelt.
Ekkor ugyanis a közokirat birtokában hosszú és drága bírósági procedúrától kíméli meg magát a bank, mert az ügyfél a közokirat készítésekor, közjegyző előtt ismerte el, hogy fizetni fog és vette tudomásul a nemfizetés következményeit, például az árverést.

A banki hitel felvételekor kétfajta közokirat jellemző. Egyoldalú és kétoldalú.
A két, nem túl fantáziadús elnevezésű közjegyzői okirat abban különbözik egymástól, hogy míg az egyoldalú közokirat esetében csak az ügyfél jelenik meg a közjegyző előtt, a kétoldalú közjegyzői okirat készítésekor a bank is képviselteti magát.

A közjegyzői okirat elkészítése költséges, gyakran a hitelösszeg 1-2 százalékába is kerülhet. Érdemes tehát előre tájékoztatást kérni munkatársunktól, hogy ne érjék meglepetések.



Fogalomtár

Folyósítási feltétel

A folyósítási feltételek az egyes termékeknél eltérhetnek, valamint a mindenkori döntéshozó is meghatározhatja azokat. Arról, hogy melyik banknál mi a folyósítási feltétel,...

Jelzáloghitel

A jelzáloghitel, olyan hiteltípus, ahol a hitel fedezetéül az adós által felajánlott ingatlan szolgál. Ebben a konstrukcióban, a maximális hitelösszeget a biztosítékul felajánlott...