Rögzített árfolyam, hitelátváltás
Kinek jó, mitől jó, miért igen, miért nem?
2011.09.13
2011. szeptember 12-én a kormányfő, Orbán Viktor bejelentette: a rögzített áfolyamon lesz lehetőség a deviza hitelek végtörlesztésére!
Ki élhet ezzel a lehetőséggel? Kinek jó? Kinek nem?
Tudjon meg többet a témáról - közérthetően!
Előzmények
Magyarországon több százezer "devizahiteles" van. Ezt a kifejezést lassan úgy használják a gazdasági elemzők, a "szakemberek", mintha szitokszó lenne. Nem az.
Egyszerűen 10-ből 9 ember élt a bankok által kínált lehetőséggel. A döntést befolyásolta a hitel törlesztőrészlete, ha úgy tetszik, a hitel ára.
Egy 8.000.000 Ft-os hitel törlesztője 20 évre példáúl 60.000 Ft-volt svájci frank alapon, 110.000 Ft forint alapon. Ön melyiket választaná. Persze mindenki tisztában volt azzal az árfolyam változás függvényében a 60.000 Ft emelkedhet, csökkenhet. Az "elképzelhetetlen" 20%-os árfolyam változás 12.000 Ft törlesztőrészlet változást eredményezett volna. De ki gondolta volna, hogy a 150-160 Ft-ból egyszer 240-270 Ft is lesz?
Ma már persze utólag sokan. De akkor miért van svájci frank hitele azok többségének is, akik azt mondják: "én már akkor tudtam".
Nos nem tudták, nem tudhatták. A bankfióki ügyintéző, a hitelközvetítő általában (kevés kivételtől eltekintve) jóhiszeműen, az ügyfél érdekeit szem előtt tartva járt el.
A világgazdaság soha korábban nem látott változása, a világ átrendeződése azonban elhozta a 270 Ft-os svájci frank árfolyamot. A rögzített árfolyamon történő végtörlesztés megoldást jelenthet.
Nézzük, milyen lehetőségek vannak!
Más néven eszközök. Ezek lehetnek forgóeszközök: pénzeszközök, értékpapírok, vevői tartozások, készletek és állóeszközök: földterületek és épületek, gépek és berendezések.