Mi az értékbecslés?
Az értékbecslés egy igen összetett folyamat, melynek célja az ingatlan értékének megállapítása.
Mivel a hitel alapja az ingatlan, ezért a hitelezéshez kapcsolódó értékbecslést a bank rendeli meg, de költsége gyakran az ügyfelet terheli. Az értékbecslés, amire gyakran akciókat ír ki a bank, az ingatlan értékét határozza meg.
A megállapított érték kétféle lehet. Beszélhetünk aktuális értékről és várható értékről.
Az aktuális érték már létező ingatlan esetében lehetséges, ami azt mutatja meg, hogy az értékbecslés időpontjában, állapotában milyen értéket képvisel az ingatlan.
A várható érték egy jövőbeni időpontra jósol. Építési engedély, tervek és becslések alapján jön ki az eredmény. Várható értéket építési hitelek esetében kérnek a banok, hisz az aktuáli érték maximum a telek értékét mutatná, mivel aktuálisan más ingatlan ott nincs.
Az értékbecslő figyelembe veszi az értékbecslésnél az ingatlan adatait, méreteit, tájolását, környezetét, szerkezetét, avulását és minen olyan tényezőt, ami a jövőben, bármely más tulajdonos számára is értéket fog képviselni. Nem számít tehát pl egy szép, rendezett kert, az új ülőgarnitúra, hiszen az, egy későbbi tulajdonos számára nem képvisel értéket.
A banki értékbecslő, a bank utasítására úgy készíti el az értékbecslést, hogy a forgalmi érték mellett egy óvatos becslést is készít, ami a hitelbiztosítéki érték lesz. Ez a bank számára fontos, mert ha esetleges nemfizetésre kerül sor, akkor gyorsan szeretne túladni az ingatlanon, az pedig csak nyomott áron lehetséges.